December 18, 2017

Jõuluväljasõit 13.-14.12Sõit läks lahti 13. detsembri hommikul. Esimese peatuse tegime Kalevi kommivabrikus. Eelsoojendus oli päris karm – ei tohi olla haige (isegi mitte köha ja nohu), sõrmused ja kõrvarõngad tuli ära võtta ning sussid-mütsid-kitlid selga panna. Meie giidiks oli legendaarne Otto Kubo, keda peetakse Kalevi kommivabriku maskotiks. Vanahärra vanus on praeguseks 85 aastat ja ta oskas meile rääkida palju väga varastest aegadest, kui tootmine asusTallinna linnas aga ka viimasest perioodist Põrguväljal. Vaatasime uusi, vanu ja veel vanemaid kommipabereid ja šokolaadikarpe. Põnevaks läks kui viidi tootmisliine vaatama. Vahva oli vaadata, kuidas konteineritest Kiss-Kiss´i komme ja Maiuspalasid pakkimisliinile kallati, šokolaadipakkimise masin vahepeal vimkasid viskas ja kuidas tädid Kandle komme „tutistasid“ ja käsitsi šokolaadivanni ääres „Tuljakut“ tegid. Tagasiteel mööda koridore tegid lapsed onu Ottole väravaid ja ta kiitis, et meie jääme talle kauaks meelde. Eelmine kool, kes talle sama positiivse emotsiooni kinkis, oli Prantsuse Lütseum 20 aastat tagasi, kui külaskäinud lapsed talle lõpetuseks Marseljeesi laulsid. Enne kommivabrikust lahkumist saime suure kausitäie kommi ja šokolaadi ära süüa. Järgmine peatus oli juba Kuusalus, kus need, kel kommist ruumi üle jäi, said praadi ja magustoitu.
Sõites Narva poole, vaatasime üle Valaste joa, Purtse kindlus-elamu, Sillamäe Nõukogudeaegse
arhitektuuri. Meie sihtpunkt oli piirilinn Narva ja sealne muuseum. Nautisime jalutuskäiku promenaadil ja linna jõulukaunistusi, piidlesime eemalt piiripunkti ja jälgisime, kuidas liigutakse välja Euroliidust. Õhtusöök oli kindluse põhjaõues – meile tehti lõkke peal kateldes tatraputru ja teed. Nii mõnigi arvas, et lihtsalt tatrapuder ilma hakklihakastmeta on päris söödav. Pärast kindluse kõige kõrgematesse saalidesse ronimist saime oma magamisasemed saalipõrandal sisse seada ja nutiseadmed kaissu võtta. Vaatamata sellele, et öörahuks kustutati tuled juba kella 23.00st ja hommikune äratus oli hiljemalt kell 7.00 hommikul, siis päris rahulikku ööund magas terve saalitäis vist ainult mõne tunni.
Hommikueine anti meile restoranis Rondeel. Kes soovis, sai putru süüa, enamus eelistas omletti ja viinereid. Samuti oli imehea kohapeal valmistatud jogurt. Hommikusöök söödud, oli kord korraliku pesu käes. Sõitsime Narva-Jõesuu Meresuu SPAsse. Laste lemmikatraktsiooniks oli jääkülm bassein õues, kust läbisulistamise järel sai kuuma kümblustünni soojenema minna. Süüa saime veiselihaga pastat ja õunakooki vaniljekastmega. Siis kolm tundi kojusõitu ning päeva lõpetasid enamus lapsi jõululaadal.
Aitäh ilmataadile, et meile ilusa ilma tellis, kõigile asjaosalistele ja eriti õpetaja Marjule, kes meile nii heade tingimustega hariva väljasõidu organiseeris! 

No comments:

Post a Comment